«Մաքսային հավաքագրումների անկում ունենք»․ Էդուարդ Հակոբյան
![]() 203 Հինգշաբթի, 16 հունվարի, 2025 թ., 21:48 «Հարկային եկամուտների առումով մենք հետաքրքիր տարի ենք ունեցել, և գրանցվել է 5.1 % աճ, կամ ավելացել է շուրջ 117 մլրդ դրամով»,- այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նորանշանակ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը։ Անդրադառնալով ներքին տնտեսությունից և ներմուծումներից կատարված հավաքագրումներին՝ ՊԵԿ նախագահը նշեց․ «Հարկային մարմինների հավագաքրումից 11 % աճ կա, մաքսային հավաքագրումների՝ ներմուծումների մասում անկումներ ունենք։ Ինչո՞ւ, որովհետև բնական երկու գործոն կա՝ պայմանավորված ավտոմեքենաների և ծխախոտի ներմուծման նվազմամբ»։ Հակոբյանի գնահատմամբ՝ ներմուծման մասով թերհավաքագրումները ժամանակավոր երևույթ են և 2025 թվականին դրանց դերն էապես կնվազի։ «2024 թվականին հարկահավաքումը եղել է տնտեսական զարգացումներին համահունչ»,- հայտարարեց ՊԵԿ նախագահը։ |