«Փենթագոնը տառապում է կադրային և տեխնոլոգիական ճգնաժամից». ԱՄՆ-ի փոխնախագահ
Միացյալ Նահանգները վերջին 40 տարում ոչ մի ռազմական հակամարտություն չի հաղթել, իսկ Փենթագոնը տառապում է կադրային և տեխնոլոգիական ճգնաժամից, կիրակի օրը ABC-ին տված հարցազրույցում ասել է ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջ.Դ.Վենսը։
«Եթե մտածում եք այս բոլոր երկկուսակցական զանգվածային քվեարկությունների մասին, մենք պետք է ինքներս մեզ հարց տանք՝ ի՞նչ տվեցին մեզ, նրանք մեզ տվեցին մի երկիր, որտեղ մենք շատ պատերազմներ ենք վարել վերջին 40 տարիների ընթացքում, բայց չենք հաղթել։ Նրանք մեզ տվեցին զինուժ՝ համալրման լուրջ ճգնաժամով, գնումների գնագոյացման ճգնաժամով, որը լիովին անգործունակ է. մենք ինքնաթիռներ ենք գնում միլիարդավոր և միլիարդավոր դոլարներով, ծախսերը սարսափելի են, առաքումները միշտ ուշանում են»,- ասել է Վենսը՝ մեկնաբանելով Սենատի լարված քվեարկությունը նոր պաշտպանության նախարարի թեկնածության վերաբերյալ:
Ուրբաթ օրը Վենսը՝ որպես Սենատի նախագահ, ստիպված է եղել միջամտել քվեարկությանը, որպեսզի համոզվեր, որ Փիթ Հեգսեթի թեկնածությունը վերին պալատ է անցնում հնարավորինս նեղ տարբերությամբ: Հեգսեթի դեմ մեղադրանքների ֆոնին Սենատի որոշ հանրապետականներ քվեարկել են նրա դեմ։
Հեգսեթն ի վիճակի է անհրաժեշտ փոփոխություններ մտցնել Փենթագոնի աշխատանքում, քանի որ նա «շաբլոն կոտրող է», - նշել է փոխնախագահը հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
ԱՄՆ պաշտպանության նոր նախարարը նախկինում բախվել է ոչ պատշաճ վարքագծի շուրջ մեղադրանքների, այդ թվում՝ ալկոհոլի չարաշահման և աշխատանքային միջոցառումների ժամանակ ոչ պատշաճ պահվածքի մասին: Նա ինքը այդ մեղադրանքներն անվանում է «անանուն ու կեղծ»։