ԱՄՆ-ն Ռուսաստանից կպահանջի վերադարձնել Զապորոժիեի ԱԷԿ-ը և ամբողջ Խարկովի մարզը. Bloomberg
Վաշինգթոնը մտադիր է պնդել, որ Ռուսաստանը ճանաչի Ուկրաինայի իրավունքը՝ ունենալու սեփական զինված ուժեր և պաշտպանական արդյունաբերություն՝ որպես Մոսկվայի և Կիևի միջև խաղաղության համաձայնագրի մաս, հայտնել են իրավիճակին ծանոթ աղբյուրները։ Սպասվում է, որ այս մասին կհայտարարի ԱՄՆ-ի բանագնաց Սթիվ Վիթքոֆը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հաջորդ հանդիպման ժամանակ, ասել են Bloomberg աղբյուրները, որոնք անանունության պայմանով խոսել են բանակցությունների գաղտնիության մասին։
Համաձայնել, որ Կիևը ունենա լիովին հագեցած և համալրված բանակ, ինչպես պահանջում են Ուկրաինան և նրա եվրոպացի դաշնակիցները, Պուտինի համար կնշանակի հրաժարվել պատերազմի իր հիմնական նպատակներից մեկից՝ Ուկրաինայի ապառազմականացումից: Դա ցույց է տալիս, որ Թրամփի վարչակազմը զիջումներ է փնտրում թե՛ Կրեմլից, թե՛ Ուկրաինայից՝ փորձելով վերջ դնել պատերազմին, որն արդեն չորրորդ տարին է ընթանում: Քննադատները մինչ այժմ նկատում էին, որ ԱՄՆ-ի առաջարկները թեքված են Ռուսաստանի օգտին, մասամբ Թրամփի վարչակազմի պնդման պատճառով, որ Ուկրաինան հրաժարվի ՆԱՏՕ-ի ռազմական դաշինքին միանալու իր ձգտումներից:
Թրամփի վարչակազմը նաև դրդում է Ռուսաստանին՝ վերադարձնել Զապորոժիեի ատոմակայանը, որը նա գրավել էր 2022 թվականին Ուկրաինա իր լայնամասշտաբ ներխուժման սկզբում: Ակնկալվում է, որ կայանը կանցնի ԱՄՆ-ի վերահսկողության տակ՝ երկու կողմերին էլէներգիա ապահովելու համար, ասել են աղբյուրները: Ծրագրի մանրամասները դեռ վերջնական չեն և ենթակա են փոփոխման։
Ազգային անվտանգության խորհրդի, Պետդեպարտամենտի և Սթիվ Վիթքոֆի խոսնակները չեն արձագանքել մեկնաբանություն տալու խնդրանքներին:
Բացի այդ, ԱՄՆ-ն մտադիր է Ուկրաինային ելք տրամադրել դեպի Դնեպր գետ և վերադարձնել Ռուսաստանի կողմից գրավված հողերը Խարկովի մարզում։ Պուտինն իր հերթին պահանջում է ճանաչել Լուգանսկի, Զապորոժիեի, Դոնեցկի և Խերսոնի շրջանների նկատմամբ լիակատար վերահսկողությունը, չնայած այն հանգամանքին, որ Ռուսաստանը չի կարողացել ամբողջությամբ գրավել դրանք։