«Իսրայելը կարող է Իրանին հարվածել առաջիկա շաբաթներին». Ֆարզին Նադիմի
Իրանցի վերլուծաբան Ֆարզին Նադիմիի խոսքով՝ մտնում ենք երեքամսյա «հավանականությունների պատուհան», որի ընթացքում Իսրայելի և Իրանի միջև նոր ռազմական բախումը լիովին հնարավոր է։
Աշխարհը կրկին սառեցված է անհանգիստ սպասումների մեջ։ Մերձավոր Արևելքում խոշոր պատերազմի ուրվականը չի նահանջում. այն պարզապես փոխում է իր կերպարանքը, երբեմն իր ներկայությունը զգացնել տալով սպառնալիքների, մանևրների, սպանությունների և հրթիռային պաշտպանության համակարգերի տեղակայման միջոցով։
Վաշինգթոնի ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Նադիմին Iran International-ին տված հարցազրույցում ոչ միայն ենթադրություններ է արել, այլև հստակ նախազգուշացում է տվել. եթե ներկայիս դինամիկան շարունակվի, Իսրայելը կարող է որոշում կայացնել Իրանին հարվածելու մասին առաջիկա շաբաթներին։ «Կարծում եմ, որ առավելագույնը երեք ամսվա ընթացքում, եթե նման որոշում կայացվի, այն կիրականացվի»,- ընդգծել է վերլուծաբանը՝ հավելելով. «Եթե ամեն ինչ շարունակվի նույն ոգով»։
Ի՞նչ է նշանակում «նույն ոգին»։ Սա ներառում է միջուկային բանակցությունների աճող փակուղին, դիվանագիտական ուղիների փակումը, տարածաշրջանային ագրեսիայի աճը և ներքին քաղաքական անկայունությունը թե՛ Իսրայելում, թե՛ Իրանում։ Սա այնպիսի հաշվարկ է, որի դեպքում պատերազմը, որպես տարբերակ, կարող է ավելի քիչ ռիսկային լինել, քան անգործությունը։
Սակայն կան նաև անմիջական լոգիստիկ նկատառումներ. ԱՄՆ-ն մեծացնում է իր ռազմական ներկայությունը Իսրայելում՝ ամրապնդելով իր դաշնակցի պաշտպանությունը։ Նադիմիի խոսքով՝ Իսրայելում արդեն տեղակայված THAAD հակահրթիռային պաշտպանության մարտկոցին ավելացվել են ևս չորս արձակման համակարգեր։ Այսպիսով, Փենթագոնը հույսը դնում է արագ արձագանքի վրա՝ ամրապնդելով իր պաշտպանությունը, եթե Իրանը փորձի հակահարված տալ։ Իսրայելին առաջարկվող ամերիկյան «ուսը» ոչ միայն դիվանագիտական է, այլև ֆիզիկական՝ բետոն, պողպատ և խափանող հրթիռներ։
Իր հերթին, Իսրայելը սովորում է իր սխալների հիման վրա։ 2024 թվականի հակամարտությունից հետո Երուսաղեմը հասկացավ, որ երկարատև և թանկարժեք պատերազմը փակուղի է։ Հետևաբար, անհրաժեշտ է կարճատև, նպատակային և չափազանց ցավոտ միջամտություն՝ նախապես ստեղծված պաշտպանական համակարգով, որը նախատեսված է Իսրայելի նվազագույն կորուստներն ապահովելու համար։ Նման ռազմավարությունը պահանջում է աննախադեպ հետախուզական ճշգրտություն, համակարգում Միացյալ Նահանգների հետ և, հնարավոր է, մի քանի արաբական ռեժիմների լուռ համաձայնությունը, որոնք վաղուց Թեհրանին համարում են տարածաշրջանի գլխավոր սպառնալիքը։
Թեհրանը նույնպես պատրաստվում է։ Իրանական աղբյուրների համաձայն՝ նախորդ ռազմական գործողությունների ընթացքում բարձրաստիճան պաշտոնյաների վերացումից հետո, Իրանի Ազգային անվտանգության խորհուրդը հանձնարարել է յուրաքանչյուր պաշտոնյայի նշանակել իրավահաջորդ՝ «մի քանի աստիճան ցածր»։ Սա պարզապես նախազգուշական միջոց չէ, այլ իրականության ընդունում, հասկացողություն, որ Իսրայելի հարվածը կարող է լինել հանկարծակի և ճշգրիտ։ Ինչպես տեսնում ենք, Իրանի քաղաքական և ռազմական ղեկավարությունը նախապես հարմարվում է հնարավոր կորուստներից հետո շարունակվող կյանքին։
Ներկայիս դիմակայության կարևոր կողմը դրա ծիսական բնույթն է։ Իրանն ու Իսրայելը վաղուց ավելին են, քան պարզապես երկու հակամարտող պետություններ։ Դրանք երկու խորհրդանշական համակարգեր են, որոնցից յուրաքանչյուրը կառուցվում է մյուսի դեմ։ Այս իմաստով, պարադոքսալ կերպով, պատերազմը դառնում է նրա ներքին օրինականացման մի մասը։ Իսրայելի համար դա պայքար է ֆիզիկական ոչնչացման սպառնալիքի դեմ։ Իրանի համար դա սրբազան դիմադրություն է «սիոնիստական կազմավորմանը»։ Հենց այդ պատճառով էլ, գիտակցելով լայնածավալ հակամարտության գինը, երկու կողմերն էլ շարունակում են քայլ առ քայլ պատրաստվել դրան։
Եվ այնուամենայնիվ, ո՛չ Իրանը, ո՛չ էլ Իսրայելը հետաքրքրված չեն խոշոր, երկարատև, «կեղտոտ» պատերազմով։ Երկու կողմերն էլ պրագմատիկ են, կարողանում են հաշվարկել ինչպես իրենց կորուստները, այնպես էլ երրորդ երկրների համար հետևանքները: Հետևաբար, հակամարտությունը պարտադիր չէ, որ բաց բախման տեսքով լինի: Ստվերային գործողություններ, կոնկրետ թիրախների վրա հարվածներ, դիվերսիաներ, քիբեռհարձակումներ, սպանություններ՝ այս ամենը վաղուց ի վեր զինանոցի մաս է կազմում։
Ինչ վերաբերում է Միացյալ Նահանգներին, այն շարունակում է միաժամանակ մի քանի խաղեր խաղալ: Մի կողմից, Վաշինգթոնը ամրապնդում է Իսրայելի պաշտպանությունը, մեծացնում է իր ռազմական ներկայությունը Մերձավոր Արևելքում և, ըստ էության, գործում է՝ որպես զսպող գործոն: Մյուս կողմից, Իրանի հետ շփումները շարունակվում են ստվերում, թեև առանց էական առաջընթացի: Սակայն լարվածության յուրաքանչյուր նոր փուլ հետ է մղում դիվանագիտությանը վերադառնալու հնարավորությունը։
Աշխարհը կրկին հայտնվում է պայթյունի սպասման մեջ: Միակ տարբերությունն այն է, որ հիմա, այդ պայթյունի սպասման մեջ, երկու կողմերն էլ կառուցում են բետոնե ապաստարաններ, անցկացնում մալուխներ և ամրացնում արձակման կայանները։ Ամեն ինչ մտածված է, և ամեն ինչ պատրաստ է։