ԵԱՏՄ-ն և Ինդոնեզիան ստորագրել են ազատ առևտրի համաձայնագիր
Սանկտ Պետերբուրգում կայացած ԵԱՏՄ գագաթնաժողովում ստորագրվել է Եվրասիական տնտեսական միության և Ինդոնեզիայի միջև ազատ առևտրի համաձայնագիր։
Ռուսաստանի կողմից ստորագրմանը մասնակցել է փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, իսկ Ինդոնեզիայի կողմից՝ առևտրի նախարար Բուդի Սանտոսոն։ Ազատ առևտրի համաձայնագիրը քննարկվել է Ինդոնեզիայի նախագահ Պրաբովո Սուբիանտոյի՝ վերջերս Ռուսաստան կատարած այցի և դեկտեմբերի սկզբին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ։
ԵԱՏՄ-ի գնահատականներով՝ այս համաձայնագիրը կկրկնապատկի ստորագրողների միջև առևտրաշրջանառությունը երեքից հինգ տարվա ընթացքում։ ԵԱՏՄ երկրներից պարարտանյութերը, էներգետիկ արտադրանքը և մեխանիկական սարքավորումները կստանան արտոնյալ մուտք Ինդոնեզիայի շուկա։ Ինդոնեզիան նաև կընդլայնի արմավենու յուղի և սուրճի արտահանումը։