Բուդանովը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն սկսել է Ուկրաինային տրամադրել ավելի շատ հետախուզական տվյալներ
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության գլխավոր հետախուզական վարչության (ԳՀՎ) ղեկավար Կիրիլ Բուդանովը պնդում է, որ ԱՄՆ-ն սկսել է Կիևին տրամադրել ավելի շատ հետախուզական տվյալներ։
«Այո, իհարկե, և իրականում այն ​​[փոխանակումը - խմբ.] աճում է ամեն օր»,- ասել է Բուդանովը Forbes-ին տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի միջև փոխշահավետ համաձայնագրերի շարունակման վերաբերյալ հարցին, ինչպիսին է հետախուզական տվյալների փոխանակումը։
Մարտին ԱՄՆ-ն վերացրեց հետախուզական տվյալների փոխանակման դադարը և վերսկսեց օգնությունը՝ Ուկրաինայի անվտանգությունն ապահովելու համար, ըստ ուկրաինական և ամերիկյան պատվիրակությունների միջև հանդիպումից հետո համատեղ հայտարարության, որը հրապարակվել էր Վլադիմիր Զելենսկու գրասենյակի կողմից։ Նոյեմբերի վերջին ABC-ն, հղում անելով անանուն ուկրաինացի պաշտոնյայի, հաղորդել է, որ Կիևը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն սպառնացել է ամբողջությամբ դադարեցնել Ուկրաինային տրամադրվող ողջ օգնությունը, եթե այն չհամաձայնվի առաջարկվող կարգավորմանը։ Հեռուստաալիքի աղբյուրի խոսքով՝ ԱՄՆ-ի օգնության դադարեցումը կներառի ինչպես զենիթային հրթիռների մատակարարումը, այնպես էլ հետախուզական տվյալների փոխանակումը և ԱՄՆ-ից զենքի մատակարարման և աջակցության հետ կապված մյուս բոլոր պարտավորությունները։