Ալժիրի խորհրդարանը ֆրանսիական գաղութատիրությունը ճանաչել է որպես հանցագործություն
Ալժիրի Ազգային Ժողովը (խորհրդարանը) միաձայն ընդունել է օրինագիծ, որով 19-րդ և 20-րդ դարերում Ֆրանսիայի կողմից երկրում վարած գաղութատիրական քաղաքականությունը ճանաչվում է որպես հանցագործություն։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, սա բխում է բաց նիստի ուղիղ հեռարձակումից։
Այժմ Ֆրանսիայի կողմից Ալժիրի գաղութացումը 1830 թվականի հունիսի 14-ից մինչև 1962 թվականի հուլիսի 5-ը, «որի ուղղակի և անուղղակի հետևանքները շարունակել են ազդեցություն ունենալ այդ ամսաթվից հետո», պաշտոնապես օրենքով ամրագրված է որպես հանցագործություններ։
Օրենքի հեղինակները Ալժիրում ֆրանսիական գաղութատիրության մոտ 30 տեսակի հանցագործություններ են նշել, այդ թվում՝ դատական կարգով չենթարկված սպանություններ, տեղի բնակչության դաժան խոշտանգումներ, արգելված զենքի օգտագործում և բնապահպանական աղետների հրահրում, այդ թվում՝ միջուկային փորձարկումներ Ալժիրի Սահարայում, որոնց հետևանքները մինչ օրս զգում են տեղի բնակիչները։
Հյուսիսաֆրիկյան երկիրը պաշտոնական ներողություն կպահանջի իր նախկին գաղութատիրական տերությունից իր գաղութատիրական անցյալի համար, ինչպես նաև փոխհատուցում։
Ալժիրը հիշեցնում է, որ Ֆրանսիայի գաղութային իշխանությունները արգելել են երկրի բնակչությանը արաբերենով կրթություն ստանալ, իրականացրել են հարկադիր քրիստոնեացում և ալժիրցիների զանգվածային զորակոչ ֆրանսիական զինված ուժեր Առաջին և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների ժամանակ։
Ալժիրը Ֆրանսիայի կողմից օկուպացված է եղել ավելի քան 130 տարի։ Ազգային-ազատագրական պատերազմից հետո երկիրը անկախություն է ձեռք բերել 1962 թվականին։
Դեկտեմբերի սկզբին աֆրիկյան երկրները հռչակագիր են ընդունել նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 1-ը Ալժիրում անցկացված մայրցամաքում գաղութատիրության հանցագործությունների դեմ պայքարին նվիրված միջազգային համաժողովից հետո։ Այս հռչակագիրը կոչ է արել գաղութային տերություններին պաշտոնապես ճանաչել իրենց մեղքը իրենց գաղութային անցյալի համար և առաջարկել է մշակել փոխհատուցում ստանալու մեխանիզմներ։