Ռուս ռազմական բլոգերները խոստովանում են ուկրաինական բանակի զգալի հաջողությունը
Կրեմլի հետ կապված ռուս ռազմական բլոգերներն ընդունում են ուկրաինական զորքերի զգալի հաջողությունները Կուպյանսկի հատվածում և քննադատում են ռուսական հրամանատարությանը մարտական գործողությունների ընթացքի վերաբերյալ տեղեկատվության աղավաղման համար: Այս մասին հաղորդում է RBC-Ukraine-ն՝ հղում անելով Պատերազմի ուսումնասիրության ամերիկյան ինստիտուտի (ISW) զեկույցին:
Մասնավորապես, նրանցից մեկը դեկտեմբերի 24-ին հայտնել է, որ ռուսական զորքերը կորցրել են իրենց պլացդարմի զգալի մասը Օսկոլ գետի արևմտյան ափին: Բլոգերի խոսքով՝ ուկրաինական ստորաբաժանումները վերականգնել են դիրքերը Կուպյանսկից հյուսիս և հյուսիս-արևմուտք՝ Կոնդրաշովկայում և Ռադկովկայում, ինչպես նաև Միրովոե գյուղի մոտ:
«Ռազմական բլոգերը նշել է, որ այս երեք գյուղերը միակ գյուղերն էին, որոնք վերահսկվում էին ռուսական զորքերի կողմից մինչև վերջին շաբաթներին ուկրաինական հակագրոհների սկսվելը, չնայած այն հանգամանքին, որ ռուսական զինվորականները պնդում էին, որ վերահսկում են այդ տարածքում գտնվող 11 գյուղ», - գրել են վերլուծաբանները:
Բլոգերը նաև հրապարակել է մարտական գործողությունների թարմացված քարտեզ, որը հերքում է ռուսական նախկին պնդումները և ցույց է տալիս, որ ուկրաինական զորքերը պահպանել կամ վերականգնել են դիրքերը.
Ռազմական բլոգերը նաև քննադատել է ռուսական ռազմական հրամանատարությանը՝ մեղադրելով նրանց Կուպյանսկի մոտ հաջողությունները չափազանցնելու և պահեստազորը ռազմաճակատի այլ հատվածներ վաղաժամ տեղափոխելու համար, ինչը, նրա գնահատմամբ, քաղաքը խոցելի է դարձրել ուկրաինական գործողությունների համար։ Նա հավելել է, որ արդյունքները ուռճացնելու նմանատիպ պրակտիկա կիրառվել է Սևերսկի ուղղությամբ հրամանատարության կողմից 2024 թվականին։
Մեկ այլ ռուս ռազմական բլոգեր, հղում անելով Ռուսաստանի զինված ուժերի 112-րդ մոտոհրաձգային բրիգադի և 16-րդ հատուկ նշանակության բրիգադի աղբյուրներին, պնդել է, որ ռուսական զորքերը «կորցրել են» Կուպյանսկը, և որ ուկրաինական ստորաբաժանումները կտրել են 27-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադի ցամաքային կապը։
Ռուս մեկ այլ հայտնի ռազմական բլոգեր հայտնել է, որ ռուսական ուժերի համար իրավիճակը շարունակում է վատթարանալ Միրովոյեի, Ռադկովկայի և Սոբոլևկայի շրջաններում ուկրաինական առաջխաղացումների ֆոնին։
«Այսպիսով, ռուս ռազմական բլոգերները խոստովանել են, որ դեկտեմբերի 11-ից ի վեր ուկրաինական զորքերը ազատագրել կամ դիրքեր են զբաղեցնում Կուպյանսկի ուղղությամբ 182,64 քառակուսի կիլոմետր տարածքի վրա», - ընդգծում են վերլուծաբանները։