Ամստերդամում հրդեհ է բռնկվել գրեթե 150 տարվա պատմություն ունեցող եկեղեցում
NL Times-ը հաղորդում է, որ Նոր տարվա նախօրեին Ամստերդամի պատմական կենտրոնի մոտ այրվել է գրեթե 150 տարեկան եկեղեցի։
Հրդեհը, ըստ որոշ տեղեկությունների, սկսվել է կեսգիշերից անմիջապես հետո։
«Սա հսկայական և սարսափելի հրդեհ է այս հուշարձան եկեղեցում։ Մեր առաջին առաջնահերթությունը շրջակա բնակիչների բարեկեցությունն ու անվտանգությունն ապահովելն է», - ասել է Ամստերդամի քաղաքապետ Ֆեմկե Հալսեման։
Հրդեհն արդեն իսկ փլուզել է Վոնդելկերկի եկեղեցու աշտարակը։ Հարակից տների բնակիչները տարհանվել են։ Արտակարգ իրավիճակների ծառայությունների տվյալներով՝ ծխացող ածուխները տարածվում են դեպի քաղաքի կենտրոն։
Վոնդելկերկի եկեղեցին կառուցվել է 1872 թվականին և մեկ դարից ավելի ծառայել է որպես կաթոլիկ եկեղեցի։ Վերջերս շենքն օգտագործվել է արարողակարգային միջոցառումների համար։