Իրանում բողոքի ցույցերը վերածվել են ոստիկանության հետ բախումների. կան զոհեր
Իրանական Fars լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ Իրանում բողոքի ցույցերը վերածվել են ոստիկանության հետ բախումների Իրանի հարավ-արևմուտքում, որի հետևանքով զոհվել է առնվազն երկու մարդ, վիրավորվել են մի քանի ոստիկաններ։
Գործակալության տվյալներով՝ բախումները տեղի են ունեցել Իրանի հարավ-արևմուտքում գտնվող Չահարմահալ և Բախտիարիե նահանգների Լորդեգան քաղաքում։ Որոշ ցուցարարներ սկսել են քարեր նետել քաղաքի վարչական շենքերի և բանկերի վրա՝ վնասելով մի քանի կառույցներ։
Fars-ը պարզաբանել է, որ ցուցարարների և ոստիկանության միջև բախումներ են տեղի ունեցել հունվարի 1-ի կեսօրից առաջ, և քաղաքում իրավիճակը ներկայում հանգիստ է։
«Ոստիկանությունը արցունքաբեր գազ է օգտագործել բողոքի ցույցերը ցրելու համար, որոշ ցուցարարներ զենք են ունեցել... Նրանցից մի քանիսը սկսել են կրակել ոստիկանական ուժերի վրա, և մի քանի ոստիկաններ վիրավորվել են», - նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Press TV-ն հաղորդել է Իրանի արևմուտքում գտնվող Քուհդաշտ քաղաքում Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսին (ԻՀՊԿ, Իրանի զինված ուժերի մաս) կապված «Բասիջ» կազմակերպության կամավորի և անդամի մահվան մասին։
Դեկտեմբերի վերջին Իրանում բողոքի ցույցեր բռնկվեցին տեղական արժույթի՝ իրանական ռիալի արժեզրկման ֆոնին։ Բողոքի ցույցերի հիմնական ուշադրության կենտրոնում էին փոխարժեքի կտրուկ տատանումները և դրանց ազդեցությունը մեծածախ և մանրածախ գների վրա։ Սոցցանցերում հայտնվել են Թեհրանում և այլ քաղաքներում բողոքի ցույցերի տեսանյութեր։ Այս ֆոնին հրաժարական է տվել Իրանի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Մոհամմադ Ֆարզինը։ Նրա փոխարեն դեկտեմբերի 31-ին նախագահի հրամանագրով նշանակվեց Աբդոլնասեր Հեմմատին։
Իրանում բարձր գնաճ է նկատվում (Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ տարեկան գնաճի մակարդակը հասել է 38.9%-ի), և ռիալն արագորեն թուլանում է. վերջին ամիսներին այն մի քանի անգամ հասել է ռեկորդային ցածր մակարդակի դոլարի նկատմամբ։ Մի քանի տարի առաջ, մինչև ԱՄՆ-ի 2018 թվականի մայիսին միջուկային համաձայնագրից դուրս գալը, դոլարի ոչ պաշտոնական արժեքը կազմում էր մոտ 50,000 ռիալ։ Այժմ մեկ դոլարը բաց շուկայում արժե 1.4 միլիոն ռիալ։