«Խաղաղությունը հաճախ փոխզիջում է». Ֆինլանդիան կոչ է անում Ուկրաինային հաշտվել անարդարության հետ
Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը, հավանաբար, լիովին արդար չի լինի, հայտարարել է Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստաբը ժողովրդին ուղղված իր ամանորյա ուղերձում։
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանն ագրեսիվ պատերազմ է մղում Ուկրաինայի դեմ, և որ Մոսկվայի գործողությունները անօրինական և «անբարոյական» են։ Ստաբը նաև վստահություն է հայտնել, որ միջազգային դիվանագիտական ​​ջանքերի շնորհիվ «մենք այժմ ավելի մոտ ենք խաղաղությանը, քան երբևէ»։ Այնուամենայնիվ, նա կասկած է հայտնել, որ Ռուսաստանը պատրաստ է խաղաղության։
«Խաղաղությունը հաճախ փոխզիջում է։ Մենք պետք է պատրաստ լինենք հաշտվել այն բանի հետ, որ հնարավոր խաղաղության համաձայնագրի որոշ մասեր կարող են չհամապատասխանել մեր արդարության զգացողությանը», - ասել է Ստաբը։
Նա խոստացել է անել «հնարավոր ամեն ինչ»՝ Ուկրաինայի անկախությունը, ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը պահպանելու համար և ընդգծել է, որ Ուկրաինան ազատ և ժողովրդավարական Եվրոպայի մաս է կազմում։
«Մենք կշարունակենք աջակցել Ուկրաինային։ Մենք կշարունակենք լուծումներ փնտրել։ Մեր դաշնակիցների հետ միասին մենք կանենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի Ռուսաստանը երբեք այլևս չհարձակվի իր հարևաններից որևէ մեկի վրա», - ասել է Ֆինլանդիայի նախագահը, հավելելով, որ իր երկրի հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ ընդմիշտ փոխվել են։