«Թրամփը Վենեսուելային առաջարկել էր նահանջի մի քանի ճանապարհ». Վենս
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Վենեսուելային առաջարկել էր նահանջի մի քանի ճանապարհ՝ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունը դադարեցնելու և «գողացված» նավթը Միացյալ Նահանգներ վերադարձնելու դիմաց, գրել է ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը X սոցիալական ցանցում։
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն, որը գերի է վերցվել ԱՄՆ-ի ուժերի կողմից, «վերջին մարդն է, ով իմացավ, որ նախագահ Թրամփն ասում է այն, ինչ մտածում է», - գրել է Վենսը։
«Միացյալ Նահանգներում անհնար է խուսափել արդարադատությունից թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության համար, ինչ է թե ապրում եք Կարակասի պալատում»,- ասել է փոխնախագահը՝ մեկնաբանելով Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի գերի վերցնելը ԱՄՆ-ի ուժերի կողմից։
Այսօր ԱՄՆ-ն խոշոր հարված է հասցրել Վենեսուելայի դեմ՝ գերի վերցնելով և արտաքսելով Նիկոլաս Մադուրոյին և նրա կնոջը՝ Սիլիա Ֆլորեսին։ ԱՄՆ-ն Վենեսուելայի նախագահին մեղադրել է քրեական հանցագործությունների մեջ, այդ թվում՝ նարկոտեռորիզմ կատարելու դավադրության մեջ։ ԱՄՆ-ի նախագահը բազմիցս մեղադրել է Վենեսուելայի կառավարությանը լատինաամերիկյան հանցավոր խմբավորումների, այդ թվում՝ թմրամիջոցների կարտելների հետ համագործակցության համար։ Նիկոլաս Մադուրոն նախորդ օրը հայտարարել էր, որ պատրաստ է համագործակցել Վաշինգթոնի հետ նավթի, միգրացիայի և թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի հարցերում։