Բիթքոյնը 17 տարեկան է
2009 թվականի հունվարի 3-ը կարելի է համարել Բիթքոյնի իրական ծննդյան օրը։ Այդ ժամանակ է, որ արդյունահանվել է այսպես կոչված «genesis» բլոկը՝ առաջին կրիպտոարժույթի բլոկչեյնում գործարքների առաջին բլոկը։
Բիթքոյնի անանուն ստեղծողը, Սատոշի Նակամոտո կեղծանվամբ, առաջին բլոկի կոդում թողել է թաքնված հաղորդագրություն՝ «Times»-ի հոդվածի վերնագիր՝ «Կանցլերը բանկերի համար երկրորդ փրկարարական փաթեթի եզրին է», որը նկարագրում էր բրիտանական կառավարության կողմից 2008 թվականի համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից տուժած բանկերի երկրորդ փրկարարական փաթեթի նախապատրաստական ​​աշխատանքները։
Այս վերնագիրը, հավանաբար, ընդգծում էր, որ Բիթքոյնը ստեղծվել է որպես ավանդական ֆինանսական համակարգի այլընտրանք, որտեղ կառավարություններն ու կենտրոնական բանկերը փրկում են ֆինանսական հաստատություններին հարկատուների միջոցներով։
«genesis» բլոկի պարգևատրումը 50 բիթքոյն էր՝ սրանք առաջին մետաղադրամներն էին, որոնք դեռևս փոխարժեք չունեին և էապես անարժեք էին։ Այսօր Bitcoin-ը վաճառվում է 90,000 դոլարով և աշխարհի 8 խոշորագույն ակտիվներից մեկն է՝ զիջելով միայն ոսկուն, արծաթին և առաջատար տեխնոլոգիական բաժնետոմսերին։