«Ամերիկացիները հանուն Արցախի» կազմակերպությունը միջնորդագիր է ներկայացրել Դավիթ Բաբայանի ազատ արձակման պահանջով
«Ամերիկացիները հանուն Արցախի» (AFA) կազմակերպությունը միջնորդագիր է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Կամայական կալանքի հարցերով աշխատանքային խմբին (WGAD)՝ պահանջելով ազատ արձակել Արցախի արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանին, որը կալանավորված է Բաքվի բանտում։ Միջնորդագիրը հաջորդում է Ադրբեջանի դատախազների՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 14-ի հայտարարությանը, ըստ որի նրանք մտադիր են ընդհուպ մինչև ցմահ ազատազրկում պահանջել Արցախի 15 նախկին ղեկավարների և պաշտոնյաների համար, այդ թվում՝ Դավիթ Բաբայանի։
Միջնորդագիրը, ի թիվս այլ միջոցների, պահանջում է դադարեցնել կալանքը և հիմնական կարիքների սահմանափակումները, ապահովել բժշկական օգնության, ընտանիքի անդամների և իրավական պաշտպանության հասանելիությունը, ինչպես նաև իրականացնել նրա կալանքի օրինականության արագ և անկախ քննություն։
Միջնորդագրում նշվում է, որ Բաբայանի կալանքը անհամատեղելի է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի և Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի շրջանակներում Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունների հետ։