Ռուսաստանը զբաղեցրել է վերջին տեղը ամենախաղաղ երկրների շարքում
Տնտեսագիտության և խաղաղության ինստիտուտը հրապարակել է իր ամենամյա «Գլոբալ խաղաղության ինդեքս 2025-ը» (GPI), որտեղ Ռուսաստանը 163 երկրների շարքում զբաղեցրել է վերջին տեղը։ Վերլուծությունը ներառել է հանցագործության մակարդակի, քաղաքական կայունության, հակամարտությունների ներգրավվածության և ռազմականացման գնահատականներ։
Ուկրաինան զբաղեցրել է նախավերջին՝ 162-րդ տեղը։ Սուդանը, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունը և Եմենը նույնպես զբաղեցրել են վերջին տեղը։ Իսլանդիան, Իռլանդիան, Նոր Զելանդիան, Ավստրիան, Շվեյցարիան, Սինգապուրը, Պորտուգալիան, Դանիան, Սլովենիան և Ֆինլանդիան նույնպես ընդգրկվել են ամենախաղաղ երկրների տասնյակում։
GPI զեկույցի համաձայն՝ համաշխարհային խաղաղությունը անկում է ապրում վեցերորդ տարին անընդմեջ։ Անցած տարվա ընթացքում ռազմական իրավիճակը վատթարացել է 86 երկրներում։ Պաշտպանական ծախսերի միջին բաժինը ՀՆԱ-ում աճել է 2.5%-ով՝ հասնելով 2010 թվականից ի վեր ամենաբարձր մակարդակին։