Մակրոնը Նեթանյահուին խնդրում է զերծ մնալ հարձակումներից
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը բանակցություններ է վարել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ՝ կոչ անելով նրան զերծ մնալ Լիբանանում ցամաքային հարձակումից։
«Ես կոչ եմ արել Իսրայելի վարչապետին պահպանել Լիբանանի տարածքային ամբողջականությունը և զերծ մնալ ցամաքային հարձակումից։ Կարևոր է, որ կողմերը վերադառնան հրադադարի համաձայնագրին»,- գրել է Մակրոնն իր Ֆեյսբուքյան էջում։
Ֆրանսիայի առաջնորդը նաև հայտարարել է Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունի և վարչապետ Նավաֆ Սալամի հետ բանակցությունների մասին։
Մակրոնն ընդգծել է, որ Փարիզը, իր գործընկերների հետ միասին, կշարունակի աջակցել Լիբանանի զինված ուժերի ջանքերին՝ «Հեզբոլլահին» հակազդելու համար։ Նա հավելել է, որ Ֆրանսիան մտադիր է նախաձեռնել աջակցության միջոցառումներ տեղահանված լիբանանցի բնակիչների համար՝ երկրի հարավում ստեղծված ծանր մարդասիրական իրավիճակի ֆոնին։
Նախորդ օրը Մակրոնը հայտարարել էր, որ Լիբանանում Իսրայելի ցամաքային գործողությունը կարող է հանգեցնել «վտանգավոր սրման» և լինել «ռազմավարական սխալ»։