Ավստրալացին արհեստական ​​ինտելեկտի միջոցով քաղցկեղի դեմ պատվաստանյութ է ստեղծել իր շան համար
Սիդնեյում բնակվող՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկատեր Փոլ Քոնինգհեմը իր շան՝ Ռոզիի համար ստեղծել է mRNA քաղցկեղի դեմ անհատականացված պատվաստանյութ: Ըստ The Australian-ի՝ այն մշակելու համար օգտագործվել են ChatGPT-ն և արհեստական ​​բանականության այլ գործիքներ:
Քոնինգհեմը 17 տարի մասնագիտացել է տվյալների վերլուծության և մեքենայական ուսուցման մեջ: Նա Core Intelligence Technologies-ի համահիմնադիր է և Ավստրալիայի տվյալների գիտության և արհեստական ​​ինտելեկտի ասոցիացիայի տնօրենը:
Ռոզիի մոտ, որը ծնվել է Քոնինգհեմում 2019 թվականին, 2024 թվականի սկզբին ախտորոշվել են բազմաթիվ ուռուցքներ: Ավանդական բուժումները, ներառյալ քիմիաթերապիան և վիրահատությունը, անարդյունավետ էին: Տերը որոշել է օգտագործել արհեստական ​​ինտելեկտը՝ լուծում գտնելու համար:
ChatGPT-ն տեղեկատվություն տրամադրել է mRNA-ի վրա հիմնված թերապևտիկ պատվաստանյութերի վերաբերյալ և խորհուրդ տվել Քոնինգհեմին կապվել Նոր Հարավային Ուելսի համալսարանի Գենոմիկայի կենտրոնի հետ: Այնտեղ շան տերը նախաձեռնել է 3000 դոլար արժողությամբ գենոմային հաջորդականության ընթացակարգ:
Իր ընտանի կենդանու ԴՆԹ թեստավորման արդյունքները ստանալուց հետո Քոնինգհեմը մշակել է պատվաստանյութի ծրագիր՝ օգտագործելով ChatGPT-ն: Մուտացված սպիտակուցները նույնականացնելու համար նա օգտագործել է DeepMind-ի (Google) արհեստական ​​բանականության գործիք AlphaFold-ը։
Համապատասխան սպիտակուցները նույնականացնելուց հետո Քոնինգհեմը կապ է հաստատել նույն համալսարանի ՌՆԹ ինստիտուտի ղեկավար, քիմիկոս Փոլ Թորդարսոնի հետ։ Միասին նրանք սինթեզել են պատվաստանյութը ստեղծելու համար անհրաժեշտ mRNA հաջորդականությունները։ Պատվաստանյութի սինթեզն ավարտելուց հետո ևս երեք ամիս է պահանջվել էթիկայի կոմիտեից դրա օգտագործման թույլտվությունն ստանալու համար։
Ռոզիի բուժման կուրսը ներառել է երկու պատվաստում՝ մեկամսյա ընդմիջումով։ Թերապիայի արդյունքում շան ուռուցքները զգալիորեն փոքրացել են չափերով, որոշ դեպքերում՝ 50%-ով։ Հիվանդության հետագա զարգացումը դեռևս անկանխատեսելի է։ Քոնինգհեմն արդեն սկսել է աշխատանքները պատվաստանյութի երկրորդ տարբերակի վրա, որը թիրախավորում է սկզբնական բուժմանն ամենաքիչ արձագանք ցուցաբերած ուռուցքները։
«Սա առաջին անգամն է, որ շան համար մշակվում է քաղցկեղի անհատականացված պատվաստանյութ։ Մենք քաղցկեղի իմունաթերապիայի առաջատարն ենք, և այս մոտեցումը ապագայում կկիրառվի մարդկանց բուժման համար», - նշել է Քոնինգհեմը։