«Մակրոնը շուտով կհեռանա». Թրամփ
Մեկնաբանելով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կողմից իր ստեղծված «Խաղաղության խորհրդին» միանալուց հրաժարվելու մասին հաղորդագրությունները՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Մակրոնը շուտով պարզապես կհեռանա իր պաշտոնից։ Ֆլորիդայում ամերիկացի առաջնորդի հետ զրուցելիս լրագրողները խնդրել են նրան գնահատել Մակրոնի դիրքորոշումը։
Bloomberg-ը նախկինում հաղորդել էր, որ նա չի պատրաստվում ընդունել «Խաղաղության խորհրդին» միանալու հրավերը՝ հավատալով, որ նոր կազմակերպության կանոնադրությունը տարածվում է Գազայի հատվածին վերաբերող հարցերից այն կողմ, ինչը լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում։
«Նա դա՞ է ասել։ Դե, ոչ ոք չի ուզում, որ նա [միանա «Խաղաղության խորհրդին»], քանի որ նա պատրաստվում է լքել [նախագահական պաշտոնը]։ Այնպես որ, ոչինչ։ Ես կանեմ հետևյալը: Ես 200 տոկոս մաքսատուրք կսահմանեմ նրա գինու և շամպայնի վրա, և նա կմիանա [«Խաղաղության խորհրդին»]։ Բայց նա պարտավոր չէ միանալ», - պատասխանել է Թրամփը։
Մինչդեռ, դեկտեմբերի վերջին Մակրոնը հայտարարեց, որ մտադիր է մնալ նախագահ մինչև իր ժամկետի ավարտը, որը լրանում է 2027 թվականին։