Կիրակի, 19 ապրիլի, 2026 թ., 19:23
Իրանը դեռևս չի պլանավորում բանակցային պատվիրակություն ուղարկել Պակիստան, քանի դեռ ԱՄՆ-ն շարունակում է շրջափակել Հորմուզի նեղուցը, բանակցություններ չեն վարվի, հաղորդում է իրանական «Թասնիմ» լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով իրանական բանակցային թիմին։
Գործակալությունը գրել է, որ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունների առաջին փուլի ավարտից հետո շարունակվել է պակիստանցի միջնորդի միջոցով հաղորդագրությունների փոխանակումը: «Այս գործընթացը, ըստ էության, նույն երկխոսության շարունակությունն է, որը, ի վերջո, հանգեցրեց բանակցությունների ձախողման՝ ամերիկյան կողմի չափազանց պահանջների և ամբիցիաների պատճառով», - նշել է հրատարակությունը։
Իրանական բանակցային թիմն ընդգծել է, որ քանի դեռ ուժի մեջ է մնում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունն Իրանի ծովային շրջափակման վերաբերյալ, հետագա շփումներն անհնար են։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ից հակասական հաղորդագրություններ են ստացվում փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսի՝ Պակիստանում Իրանի հետ բանակցությունների հաջորդ փուլին մասնակցելու վերաբերյալ։
Սպիտակ տան մամուլի գրասենյակը CNN-ին հայտնել է, որ Վենսը, հատուկ դեսպանորդ Սթիվեն Վիթքոֆի և նախագահի փեսայի՝ Ջարեդ Քուշների հետ միասին, կմեկնի Իսլամաբադ։
Սակայն, նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերջերս հերքեց փոխնախագահի ներկայությունը բանակցությունների վերջին փուլում՝ MS Now-ին տված հարցազրույցում նշելով, որ դա պայմանավորված էր անվտանգության հետ կապված մտահոգություններով։
Թրամփի մեկնաբանությունները շփոթություն առաջացրին այն մասին, թե որ պաշտոնյաները ներկա կլինեն Իսլամաբադում կայանալիք բանակցություններին, քանի որ նախագահը նշեց, որ իր «ներկայացուցիչները» այնտեղ կլինեն վաղը երեկոյան։
Գաղտնի ծառայության քաղաքականությանը ծանոթ CNN աղբյուրների համաձայն՝ Գաղտնի ծառայությունը չի ցանկանում, որ Վենսը և նախագահը միաժամանակ նույն վայրում լինեն, ոչ միայն շարունակվող պատերազմի և անվտանգության սպառնալիքների պայմաններում տարածաշրջան մեկնելու, այլև ներքին ճանապարհորդությունների պատճառով։ Եթե Թրամփը վերջնականապես որոշի մեկնել Պակիստան, եթե վերջնական համաձայնության հասնեն, Վենսը, հավանաբար, նախ պետք է վերադառնա Միացյալ Նահանգներ։
Ի պատասխան ամերիկյան պատվիրակության վերաբերյալ հակասական հայտարարությունների՝ Սպիտակ տան խոսնակը CNN-ին ասել է. «Իրավիճակը փոխվել է»։