Հնդիկն իր մահացած քրոջ կմախքը բերել է բանկ՝ որպես մահվան ապացույց
Հնդկաստանի Օդիշա նահանգում մի տղամարդ քրոջ աճյունը տարել է բանկ՝ նրա մահը ապացուցելու և նրա հաշիվ մուտք գործելու համար, հաղորդում է The Indian Express-ը։
Իր 62-ամյա քրոջ մահից երկու ամիս անց 59-ամյա Ջիտու Մունդան փորձել է նրա հաշվից 20,000 ռուփի (15,800 ռուբլի) հանել։ Կինը գումարը վաստակել էր անասուններ վաճառելով։ Նա անմիջական ժառանգներ չի ունեցել. նրա եղբայրը նրա միակ ողջ ազգականն է։ Մունդան մի քանի անգամ այցելել է բանկ, բայց աշխատակիցները պահանջել են մահվան ապացույց կամ հաշվի տիրոջ անձամբ ներկայության։
Անգրագիտության և կրթության պակասի պատճառով Մունդան չի հասկացել «օրինական ժառանգ» և «անվանական սեփականատեր» հասկացությունների իմաստը և չի կարողացել տրամադրել իր ազգականի մահը հաստատող անհրաժեշտ փաստաթղթերը։ Բանկի աշխատակիցները հրաժարվել են հավատալ նրա խոսքին։ Ի վերջո, տղամարդը փորել է գերեզմանը և կմախքը բերել մասնաճյուղ՝ որպես ապացույց։ Ոստիկանությունը ժամանել է, հանգստացրել Մունդային և խոստացել օգնել նրան ստանալ վճարումը։ Կնոջ կմախքը վերաթաղվել է իրավապահ մարմինների ներկայությամբ: Տեղական իշխանությունները հրամայել են բանկին հնարավորինս արագ փոխանցել գումարը Մունդային, քանի որ նա միակ օրինական ժառանգորդն է: