ԱՄՆ-ն 100 միլիոն դոլար կտրամադրի Չեռնոբիլի ատոմակայանի սարկոֆագի վերանորոգման համար
Միացյալ Նահանգները մինչև 100 միլիոն դոլար կտրամադրի Չեռնոբիլի ատոմակայանի նոր անվտանգ սարկոֆագի վերանորոգման համար նախատեսված «Մեծ յոթնյակի» (G7) համակարգված ջանքերի շրջանակներում, ասվում է Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ։
«Վերանորոգման բացակայության դեպքում սարկոֆագն այլևս չի կարող ապահովել համարժեք պաշտպանություն, ինչը կարող է առաջացնել բարձր ռադիոակտիվ նյութերի վտանգավոր արտահոսք դեպի Եվրոպա», - ասվում է հայտարարության մեջ։ ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի տվյալներով՝ Միացյալ Նահանգներն արդեն ավելի քան 365 միլիոն դոլար է հատկացրել դրա կառուցման և պահպանման համար։ Վաշինգթոնը նաև կոչ է արել իր G7 գործընկերներին և եվրոպական երկրներին նպաստել սարկոֆագի վերանորոգմանը։
Նոր անվտանգ սարկոֆագը կամարաձև կառույց է, որը կառուցվել է Չեռնոբիլի ատոմակայանի 4-րդ բլոկի վրա, որը ավերվել է 1986 թվականի վթարի ժամանակ։ Կառույցը շահագործման է հանձնվել 2019 թվականի հուլիսին։
Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարար Դենիս Շմիգալը Չեռնոբիլի միջազգային համաժողովում հայտարարել է գործընկեր երկրների հետ բանակցություններ վարելու մասին՝ կապված փակման վերականգնման ֆինանսական պահանջների հետ։ «Այսօրվա դրությամբ դա կազմում է մոտավորապես 500 միլիոն եվրո», - գրել է նա Telegram-ում։
Չեռնոբիլի ատոմակայանը (ՉԱԷԿ) գտնվում է Պրիպյատ գետի ափին՝ Կիևի մարզի համանուն քաղաքի մոտ, որը բնակիչները լքել են 1986 թվականի վթարից անմիջապես հետո։