«Երևանում Զելենսկուն ընդունելը 1,5 միլիոն հայերի հիշատակի ծաղր է». Շոյգու
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն հայտարարել է, որ Վլադիմիր Զելենսկիին Մոսկվայում Հաղթանակի օրվա շքերթին սպառնալու հարթակ տրամադրելով՝ Երևանը ծաղրել է նացիզմի դեմ պայքարած հայերի հիշատակը։
Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը տեղի է ունեցել Հայաստանի մայրաքաղաքում մայիսի 4-5-ը։ Զելենսկին նույնպես մասնակցել է եվրոպացի առաջնորդների հետ միասին։
«Եվ վերջապես՝ Կիևի ռեժիմին հարթակ տրամադրելը Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովում Երևանում Ռուսաստանի Դաշնությանը սպառնալու համար։ Ես կանդրադառնամ դրան։ Պարզապես մտածեք այդ մասին. նեոնացիստական Կիևի ռեժիմի առաջնորդը Երևանից սպառնացել է հարձակվել Հաղթանակի օրվա շքերթի վրա։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան ավելի քան 1,5 միլիոն հայերի հիշատակի ծաղր, ովքեր պայքարել են նացիզմի՝ այս բացարձակ չարիքի դեմ՝ առանց իրենց կյանքը խնայելու», - ասել է Շոյգուն Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի աշխատանքային խմբի նիստում։