Thursday, 31 December, 2020, 12:30
France is to mobilise 100,000 police and gendarmes on New Year's Eve to break up parties and enforce a curfew imposed to combat coronavirus.
The extra security also aims at halting the torching of cars that often takes place on the final night of the year.
France has confirmed 2.6m Covid-19 cases, the fifth highest total in the world, and more than 64,000 deaths.
Like other European countries, France will see muted celebrations for New Year's Eve amid the pandemic.
Interior Minister Gérald Darmanin has ordered a visible security presence in city centres and flashpoint suburbs from 20:00, when the curfew begins.