US asks Russia to explain 'provocations' on Ukraine border
The United States, finding reports of Russian military movements on Ukraine's border credible, asked Moscow to explain the "provocations" and is ready to engage on the situation, the U.S. State Department said Monday.
State Department spokesman Ned Price told a news briefing that the United States would be concerned by any effort by Moscow to intimidate Ukraine, whether it occurred on Russian territory or within Ukraine.
He declined to say whether the United States believed Russia was preparing to invade the neighboring former Soviet republic.
The movements, the spokesperson said, were preceded by violations of a July 2020 cease-fire that killed four Ukrainian soldiers and wounded four others.
"We call on Russia to refrain from escalatory actions," the spokesperson said.
Pressed on whether the United States viewed troop movements on Russia's side of the border as intimidation of Ukraine, Price responded, "Of course, the Russians have for quite some time sought to intimidate and bully their neighbors."