Thursday, 02 June, 2022, 20:54
Russia has sent its ally Syria an estimated 100,000 tonnes of wheat stolen from Ukraine since invading the country, the Ukrainian embassy in Beirut said, describing the shipments as "criminal activity".
In a statement to Reuters, the embassy said the shipments included one aboard the Matros Pozynich, a Russian-flagged vessel which docked at Syria's main sea port Latakia in late May. Data from Refinitiv showed the Matros Pozynich loading wheat at the port of Sevastopol in Crimea - annexed by Russia from Ukraine in 2014 - with a May 19 departure date and the discharge location given as Syria.
Satellite images from Planet Labs PBC on May 29 showed the same vessel docked in Latakia.
Ukraine's embassy in Lebanon, citing Ukrainian law enforcement, alleged the grain aboard the Matros Pozynich had been "stolen" from Ukrainian storage facilities in areas newly occupied by Russian forces.