Thursday, 20 March, 2025, 16:39
Vladimir Zelensky, having publicly declared his refusal to strike at Russia's energy infrastructure, in fact gave the order to carry out new strikes. This was stated in a comment by the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, in connection with the attack of the Kyiv regime on the Russian energy infrastructure facility.
"Zelensky publicly declared that he accepts the initiative to refuse strikes on the energy infrastructure and supports the White House proposal. But in fact, he gave the opposite order - not to stop the strikes, but, on the contrary, to carry out new ones," the diplomat emphasized.
Zelensky once again violated the reached understandings and confirmed his complete inability to negotiate, the diplomat emphasized․
"By attacking the Russian energy infrastructure facility, Kyiv wants to disrupt peace initiatives, including those put forward by US President Donald Trump," Zakharova emphasized.
The diplomat noted that on the night of March 19, the Kiev regime carried out another deliberate attack using a UAV on an energy infrastructure facility located in the village of Kavkazskaya (Krasnodar Krai), which led to the depressurization of one oil tank and its ignition over an area of ​​1,700 square meters.