China imposes 84% tariff on US goods as Trump trade war escalates
Beijing will raise tariffs on US goods from 34% to 84% starting on Thursday, an action that follows the US increasing tariffs on Chinese goods and tensions over trade policies.
China said it is raising its retaliatory tariff on the US to 84%, up from 34%, effective Thursday.
In a statement, the Chinese finance ministry said the new tariff rate will take effect from 12:01 am CST on 10 April (7:01 pm CEST on Wednesday).
"On 8 April 2025, the US government announced that it would increase the 'reciprocal tariff' on Chinese goods exported to the US from 34% to 84%," the statement said.
"The US's practice of escalating tariffs on China is a mistake on top of a mistake, which seriously infringes on China's legitimate rights and interests and seriously damages the rules-based multilateral trading system," it added.
As a result, it was further noted, the tariffs on imported goods originating in the United States will go up from 34% to 84%.
It comes after Beijing once again vowed earlier to “fight to the end” against US President Donald Trump's tariffs in a lengthy policy statement, arguing that trade between the two countries is in balance as a 104% tax on the country's exports to the US came into effect.
Will China negotiate with the White House?
The government declined to say whether it would negotiate with the White House, as many other countries have started doing.