Friday, 02 May, 2025, 10:33
US President Donald Trump said that the United States allegedly made the greatest contribution to victory in World War II.
"Many of our allies celebrate May 8 as Victory Day, but we have done more to win than any other country," he wrote on his Truth Social network.
In connection with this statement, Trump declared May 8 Victory Day, and November 11 Victory Day in the First World War.
According to the head of state, it was the United States that won both wars. And the fact that "her victories" are not celebrated in the country, Trump explained the lack of leaders who know how to do this.