In the second round of the Polish presidential election, the candidate of the opposition Law and Justice party, Karol Nawrocki, won with 50.89% of the vote. The candidate of the ruling Civic Coalition and Warsaw Mayor Rafal Trzaszkowski received 49.11% of the vote. This was reported by Polish Television, citing data from the State Election Commission.
In February 2024, the Russian Federation included Nawrocki on the wanted list in connection with his participation in the demolition of monuments to the Red Army in Poland.
According to Kommersant, despite his support for the demolition of Soviet monuments, Nawrocki is also the main anti-Ukrainian politician in Poland. According to the newspaper, he said that he did not intend to send Polish troops to Ukraine, even if US President Donald Trump asked him to do so.
Recall that the voting in the first round of the Polish presidential election took place had on May 18.