Israel’s Prime Minister Benjamin Netanyahu has said the country is using armed gangs in Gaza to help fight Hamas, his admission coming after a new wave of military strikes on the besieged Gaza Strip that left at least 52 Palestinians dead.
Netanyahu said the government had “activated” powerful local clans in the enclave on the advice of “security officials”, his video statement posted to X on Thursday coming hours after former Defence Minister Avigdor Lieberman accused him of deploying the tactic.
The statement marked the government’s first public acknowledgement that it had backed the armed Palestinian groups based around powerful families, which stand accused by aid workers of carrying out criminal attacks and stealing aid from trucks as starvation stalks the entire territory due to a punishing Israeli blockade.
An Israeli official cited by news agency The Associated Press said that one of the groups Netanyahu was referring to was the so-called Popular Forces, led by Yasser Abu Shabab, a local clan leader in Rafah.
Last month, Israeli newspaper Haaretz reported on the group’s activities – though it was named the “Anti-Terror Service” in the report – saying that sources in Gaza claimed it consisted of roughly 100 armed men operating with the tacit approval of the Israeli military.