"Karabakh is not a disputed territory" - Azerbaijani Foreign Ministry dissatisfied with Medinsky's statement
The Azerbaijani Foreign Ministry has expressed indignation over the statements of Russian Presidential Aide Vladimir Medinsky, who compared the situation in Ukraine with Nagorno-Karabakh, calling Karabakh a disputed territory.
“The statement made by Russian Presidential Aide Vladimir Medinsky in an interview with Russia Today on June 9, in which the facts about the former Armenian-Azerbaijani conflict were distorted and the Karabakh region was presented as a disputed territory, causes regret and surprise,” APA reports, citing Azerbaijani Foreign Ministry Spokesperson Ayhan Hajizadeh, recalling that Russia had recognized Karabakh as part of Azerbaijan.
“Karabakh has never been a disputed territory. We would like to remind you that Karabakh is the indigenous territory of Azerbaijan. Russia itself recognized and recognizes Karabakh as the territory of Azerbaijan.
Unfortunately, the Russian Presidential Aide compares the Russian-Ukrainian war with the situation in Karabakh. Such a comparison is inappropriate, as Azerbaijan has never violated the territorial integrity of any country or waged an aggressive war against any country. In 2020 and 2023, Azerbaijan conducted the Patriotic War and anti-terrorist measures in its sovereign and internationally recognized territories. The 44-day Patriotic War and anti-terrorist measures of 2023, which lasted less than 1 day, led to the complete victory of Azerbaijan and the defeat of Armenia, and the Armenian occupation was terminated in accordance with the norms and principles of international law,” the Azerbaijani Foreign Ministry said in a statement.