"Arrest of Russian journalists does not correspond to the spirit of bilateral relations" - Peskov
The arrest of Russian journalists in Baku absolutely does not correspond to the accepted norms and spirit of bilateral relations. This was reported by the press secretary of the Russian President Dmitry Peskov.
“We are talking about specific journalists. And, of course, such measures against representatives of the media absolutely do not correspond to the general rules and norms, the spirit and nature of Russian-Azerbaijani relations,” Peskov said.
"We believe that this emotional, extremely emotional reaction will be replaced by direct communication, during which answers will be given to all the questions asked," Peskov said.
On June 30, the Azerbaijani Ministry of Internal Affairs announced that law enforcement agencies were conducting an operation at the office of the Sputnik Azerbaijan news agency. Later, the ministry reported the arrest of several people at the agency’s office, including the agency’s head Igor Kartavikh and editor-in-chief Yevgeny Belousov. The editorial office reported that they had not received any official ban on working in Azerbaijan, and that a dialogue was underway at the level of working groups to resolve possible disagreements.