Citizens of most EU countries would not support Ukraine's membership in the EU if a vote were held on this issue. This is the opinion expressed by Hungarian Prime Minister Viktor Orban.
According to him, it is not too late for Zelensky to choose peace. And Ukraine's membership in NATO will lead to World War III.
"Most EU countries would say "no" to Ukraine's membership. If we accept Ukraine into our ranks, we will accept war. Ukraine's membership will destroy our economy," the head of government said.
Orban recalled that in a national referendum held in Hungary (with the participation of more than 2 million people), 95% of respondents were against Kiev's membership in the European Union. "Hungarians do not support Ukraine's membership in the EU," Orban emphasized, assuring that he would be guided by the results of the referendum in further negotiations with Brussels.
Since the issue of EU enlargement can only be resolved by consensus, Budapest's objections cannot be ignored, the prime minister is confident.
"Ukraine will not be a member, Hungary has blocked it, and they will not be able to bypass us," Orbán warned.