Bahrain's crown prince announced on Wednesday plans to invest more than $17 billion in the United States at a meeting with President Donald Trumpfocused on trade, Iran and regional security issues.
Under the plan, Bahrain was expected to sign a deal valued at about $7 billion for its national carrier, Gulf Air, to buy 12 Boeing (BA.N), opens new tab aircraft with an option for six more and 40 General Electric (GE.N), opens new tab engines, according to a White House official. "We're very happy to be announcing $17 billion worth of deals that are coming to the United States," said Crown Prince Salman bin Hamad Al Khalifa. "And this is real. These aren't fake deals."
The announcement from Prince Salman came during an Oval Office visit on the heels of foreign investment deals Trump made during a trip to the Middle East in May. During a visit to Riyadh, Trump secured a $600-billion commitment from Saudi Arabia to invest in the United States and agreed to sell the Saudis an arms package worth nearly $142 billion.
Sunni-ruled Bahrain is an important security partner of the United States, hosting the U.S. Navy's Fifth Fleet. It established ties with Israel in 2020 under the U.S.-brokered Abraham Accords, driven in part by shared concerns over Shiite-majority Iran. Bahrain's exports face a 10% baseline tariff under Trump's trade policies but have been spared larger levies imposed on other countries' exports.