EU has started working on the 19th package of sanctions against Russia
After adopting the18th package of sanctions against Russia, the European Union has started working on the next package of restrictive measures. This was announced by the Minister of Foreign Affairs of Estonia, Margus Tsakhna.
As noted in the press release of the Estonian Foreign Ministry, Tsakhna, confirming the start of work on the 19th package of anti-Russian sanctions, said that the EU “will not limit itself to half-hearted measures.”
Earlier, the EU agreed on the 18th package of sanctions against Russia, which includes the expansion of the blacklist of individuals and legal entities, restrictions on Russian oil tankers and some banks.