"Malta will recognize the state of Palestine": Prime Minister
Malta's Prime Minister Robert Abel announced on his Facebook page that his country will officially recognize the State of Palestine during the 79th session of the UN General Assembly, which will take place in September 2025.
According to him, the recognition aims to express solidarity with the Palestinian people and is a step towards the resumption of negotiations, based on international law and UN Security Council resolutions.
In addition, 9 more countries have announced their intention to take such a step: Andorra, Australia, Canada, Iceland, Luxembourg, New Zealand, Portugal, San Marino and Finland.