Zelensky signs law on restoring independence of anti-corruption bodies
Volodymyr Zelensky has signed a law restoring the independence of the National Anti-Corruption Bureau of Ukraine and the Specialized Prosecutor's Office for Combating Corruption.
"I want to thank all parliamentarians for adopting my bill, which is now a law. I have just signed the document, the text will be published immediately," Zelensky said in a video message posted on his Telegram channel.
Recall that protests were held in Kiev and a number of other cities in Ukraine against the reduction of the powers of anti-corruption bodies.