The United States may use the provision of intelligence to Ukraine as leverage to force the Kiev authorities to sign a peace agreement with Russia. This is reported by The Wall Street Journal.
According to the sources of the media outlet, despite the fact that the previous break in the exchange of intelligence between Washington and Kiev lasted only a week, since then relations between representatives of the intelligence services of the two countries, which were previously characterized by close cooperation, have cooled significantly.
The US President ordered the suspension of all military aid to Ukraine on February 28, a few days after a dispute with Volodymyr Zelensky in the White House. Trump's decision came into effect on the morning of March 4. It concerned all US military equipment that was not in Ukraine at that time. Washington also stopped providing Kiev with intelligence information necessary for offensive operations, the newspaper recalls.