Monday, 24 November, 2025, 10:24
The White House said today that the Ukrainians believe the current draft of a peace plan to end the war “reflects their national security interests,” after “revisions and clarifications” were made with input from top US, Ukrainian and European officials in Geneva, Switzerland.
The White House said in a statement today that Ukraine’s key concerns were “thoroughly addressed” and “today marked a significant step forward.”
“The Ukrainian delegation affirmed that all of their principal concerns — security guarantees, long-term economic development, infrastructure protection, freedom of navigation, and political sovereignty — were thoroughly addressed during the meeting,” the statement said.
On November 23 in Geneva, officials from the United States, Ukraine, and Europe discussed the peace plan for resolving the Ukrainian conflict. Following the peace talks, the parties prepared an “updated and revised draft of the framework peace agreement.”