Tuesday, 25 November, 2025, 13:31
U.S. President Donald Trump's peace plan needs improvement to make it acceptable for Ukraine and Europe, French President Emmanuel Macron told RTL radio on Tuesday.
"It's an initiative that goes in the right direction: towards peace. However, there are aspects of that plan that deserve to be discussed, negotiated, improved," Macron said. "We want peace, but we don't want peace that is effectively a capitulation."
He added that only the Ukrainians could decide what territorial concessions they are ready to make.
"What was put on the table gives us an idea of what would be acceptable to the Russians. Does that mean that it is what must be accepted by the Ukrainians and the Europeans? The answer is no," Macron added.
Ukraine's first line of defence in case of peace with Russia would be regenerating its own army, and there can be no limit on it, Macron said. He also said frozen Russian assets are in Europe, and Europe alone can decide what to do with them.