Monday, 22 December, 2025, 13:54
U.S. President Donald Trump on Sunday announced he is appointing Louisiana Governor Jeff Landry as a special envoy to Greenland.
"Jeff understands how essential Greenland is to our National Security, and will strongly advance our Country’s Interests for the Safety, Security, and Survival of our Allies, and indeed, the World," Trump wrote in a post on Truth Social.
Trump has said several times over the years that Greenland, a Danish territory that largely governs itself, should become part of the United States, citing security reasons and an interest in the island's mineral resources. Landry praised the idea earlier this year.
"President Donald J. Trump is absolutely right!" Landry wrote in a January 9 post on social media platform X. "We need to ensure that Greenland joins the United States. GREAT for them, GREAT for us! Let’s get it done!"