The Syrian government and the Kurdish-led Syrian Democratic Forces group declared a ceasefire deal on Friday that foresees a phased integration of Kurdish forces with the state, staving off a potentially bloody battle for the northeast.
Under the agreement, forces that had amassed on front lines in the north would pull back and Interior Ministry security forces will deploy to the centre of the cities of Hasakah and Qamishli in the northeast, both held by the SDF.
The agreement includes the formation of a military division that will include three SDF brigades, in addition to the formation of a brigade for forces in the SDF-held town of Kobani, also known as Ain al-Arab, which will be affiliated to the governorate of Aleppo.
Governing institutions established by the Kurdish-led groups in the northeast are to be merged with Syrian state institutions.
Damascus and the SDF first struck an integration deal last March, but made scant progress towards implementation before a year-end deadline, paving the way for government forces to go on the march.