US leader gave no clear timeline for end of ceasefire with Iran — White House
"The president has not set a firm deadline to receive an Iranian proposal, unlike some of the reporting I’ve seen today. Ultimately, the timeline will be dictated by the commander in chief — the president of the United States," she said in response to a related question.
"I know there's been some anonymous, sourced reporting that there was maybe a three-to-five-day deadline. That is not true. The president has not set a deadline himself," she added.
Earlier, Axios reported, citing sources, that the extension of the ceasefire between the US and Iran would not be indefinite. According to the sources, the White House chief expressed readiness to give Tehran another three to five days so that "the Iranians could get their affairs in order."