The United States and Iran have developed a memorandum of understanding “framework” that extends the ceasefire 60 days as the two sides reach a “final deal” to permanently end the war in Iran, but in the meantime would result in the Strait of Hormuz being demined and reopened, a senior administration official said.
The official, however, said no agreement with Iran had been signed on Sunday. It remains unclear how binding the current framework is.
A diplomat familiar with the matter, who like others for this story spoke on the condition of anonymity to discuss ongoing negotiations, said the latest proposal is currently awaiting the approval of the Iranians.
Upon signing the memorandum of understanding, Iran would immediately reopen the Strait of Hormuz and take steps to ensure the traffic returns to prewar conditions within 30 days, the latest proposal stipulates, according to the diplomat. It also would see Iran, the U.S. and allies declaring that military operations on every front, including Lebanon, end immediately.