Սումգայիթի ջարդեր. 30 տարի անց
![]() 4250 Երեքշաբթի, 27 փետրվարի, 2018 թ., 11:05 1988 թ. փետրվարի 27-ին Բաքվից 20 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների հրահանգով սկսվեց հայ բնակչության ջարդ, որն ուղեկցվեց անմարդկային դաժանությամբ, ինչպես նաև հայերի ունեցվածքի թալանով ու ոչնչացմամբ: ԽՍՀՄ ղեկավարության լռության պայմաններում երեք օրվա կոտորածների ընթացքում սպանվեց ավելի քան 100 մարդ, վիրավորների թիվը տասնյակների էր հասնում: Խաղաղ հայ բնակչության կոտորածն իրականացվեց աննկարագրելի դաժանությամբ. սպանվածների մի մասը տանջամահ էր արվել, դիակներն այրել էին: Փետրվարի 29-ին Սումգայիթ մտավ խորհրդային բանակը, որը, սակայն, գրեթե ոչինչ չարեց՝ պաշտպանելու կոտորվող հայ բնակչությանը: Նման թողտվության և անպատժելիության պայմաններում ադրբեջանական հրոսակներն իրագործեցին իրենց տրված հրամանը… Սումգայիթի, ապա 1990 թվականի հունվարի Բաքվի ջարդերը, որոնց զոհ գնացին հարյուրավոր հայեր, ոչ այլ ինչ էին, քան պատասխան Արցախի հայ բնակչության խաղաղ ցույցերի՝ հանուն ինքնորոշման իրենց իրավունքի իրացման: 1988թ. հուլիսի 7-ին Եվրոպական Խորհրդարանի կողմից ընդունվել է Սումգայիթի կոտորածը դատապարտող բանաձև: |
Լոս Անջելեսում ներգաղթի խստացման դեմ ցույցեր են (տեսանյութ)
7110:32«Արհեստածին Ադրբեջանը կարող էր կոչվել «Օղուզ Յուրդու»»․ Վարդան Ոսկանյան
9809:36Սպասվում է առանց տեղումների եղանակ (լուսանկար)
13108:30Երևանի մետրոպոլիտենի աշխատակիցները՝ նոր տեսքով
17002:36«Ուր էր, թե ՀՀ ղեկավարը շշպռեր Փաշազադեին»․ Հովհաննես Իշխանյան
27002:12«ՀԱԵ հետևորդ լինելու «նոր կարգ ու կանոն» է հաստատվել»»․ Տեր Մաղաքիա քահանա Օհանյան
30801:30«Մասկը կբախվի լուրջ հետևանքների, եթե որոշի ֆինանսավորել դեմոկրատներին». Թրամփ
249Երեկ, 22:49«Վիզայով սահմանված ժամկետից երկար մնալու դեպքում կարող է կիրառվել ԱՄՆ մուտք գործելու մշտական արգելք»․ ԱՄՆ դեսպանատուն