«Վարչապետի նասկիների մակարդակի քաղաքագետը փորձում է արդարացնել Բալասանյանին». Տարոն Չախոյան
![]() 335 Հինգշաբթի, 10 հոկտեմբերի, 2019 թ., 16:25 Բլոգեր Տարոն Չախոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Թե բա. «Առանց Վիտալի Բալասանյանի Հայաստանը կոչնչանա»: սԾիլիստ քաղաքագետը ծիծակ քթերով, գոլդ վերնագրով վերլուծություն է արել: Հիմա նստած մտածում եմ՝ ի՞նչ են ծխում սրանք... քանի՞ հոգով են ծխում... մենակ ծխո՞ւմ են, թե՞... Վարչապետի նասկիների մակարդակի սԾիլիստ քաղաքագետը փորձում է արդարացնել Բալասանյանի հայտարարությունները: Թե բա զինվոր էր, արձագանքել է... բա հո չէր գնալու բողոք գրեր... Այ ընկեր, էդ նշածդ զինվորը վաղուց արդեն քաղաքական հայտ է ներկայացրել ու քաղաքական հայտարարություններ է անում... վաղն էլ նույն ձևով՝ ահաբեկելով Արցախում նախագահություն է անելո՞ւ... Թե բա Բալասանյանի բարբաջանքների պատճառը Փաշինյանն է... Իյա՛, իռո՞ք... սելը ճռռալուն, սելվո՞րն է ճռռո՞ւմ... Չէ, դուք ոնց կայիք, նույնն էլ մնացել էք, վարչապետի նասկիների մակարդակին... նույնիսկ մի լավ կռուտիտ չկարողացաք մտածեիք Վիտոյի բարբաջանքները ջրելու համար...»: |