«Արարատ Միրզոյանն իր էջում բոլոր գրածներս հաստատեց». Նարեկ Սամսոնյան
![]() 316 Երկուշաբթի, 25 նոյեմբերի, 2019 թ., 10:50 «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ԱԺ նախագահի մակարդակը. Արարատ Միրզոյանն իր էջում բոլոր գրածներս հաստատեց ու ինձ դատի տալու «բոթ» հայտնեց: Ճիշտ ա ես վստահ եմ, որ Արարատ Միրզոյանն ինձ դատի չի տալու ու դատարանում ապացուցի, որ ինքը պլանքյաշ չի, այլ երկրի երկրորդ պաշտոնյան, բայց ասեմ՝ սիրով սպասում եմ Արարատ Միրզոյանի հայցադիմումին: Մնացած էժանագին ու պաշտոնյային ոչ հարիր լակոտական լեքսիկոնին չեմ անդրադառնում՝ էդ իրանց մենաշնորհն ա, բայց մի մեծ «ԲԱՅՑ» կա. Արարատ ջան, «Իրազեկ...» ՀԿ-ի ղեկավարը ձեր «ջեբի» մարդն ա, իմ հետ չխառնես հանկարծ, լավ կարդա մեր թե՛ կազմակերպության, թե՛ կայքի անունն ու պատրաստվի վաղը մյուս օրը ցուցմունք տաս թե ինչի՞ էիր ահաբեկում ու շարունակում ահաբեկել ձեր սիրած ռեստորանին: Մնացածը հաջորդիվ...»: Ավելի վաղ, Նարեկ Սամսոնյանը գրել էր. «Ուրեմն Միրզոյան Արարատը ոչ միայն էնքան չկա, որ խաշ պատիվ տա իրա մոտիկներին ու պատրաստ լինի գլուխը բարձր ասի՝ «արել եմ լավ եմ արել էս էլ ծախսածիս սկզբնաղբյուրը», այլև էնքան ցածր ա, որ էդ ռեստորանի տնօրինության հետ ընկած ման ա գալիս, թե ով ա իրա հաշվի մասին ինձ բան ասել: Խառնել են մատուցողներ, մենեջերներ և այլ մարդիկ: Էս դիլետանտներն էն կարգի դիլետանտ են, որ անգամ ռեստորանի անունը ծակեցին իրանց հիմար պահվածքով: Ռեստորանի անունն էլ չեմ գրում զուտ ինձ զանգած ու վախեցած հարցեր տվող մարդու խաթր, բայց էդ մարդուն խնդրել եմ էդ ռեստորանի տնօրինությանը փոխանցի իմ ասածներն ու հեռախոսիս համարը: Նենց չանեք, որ սկսեմ ձեր ներքին խոհանոցը ժամանակից շուտ հետաքննական նյութ սարքեմ ու ասեմ՝ հենց դուք ձեր սեփականատերերով իշխանափոխությունից հետո լիքը հարցերի եք պատասխանելու: Էս չե՞ք արա»: |