«Վերջին 30 տարիների քաղաքական մտքի նշաձողը սահմանել է Տեր-Պետրոսյանը». Վահրամ Թոքմաջյան
![]() 303 Հինգշաբթի, 09 հունվարի, 2020 թ., 12:30 Պատմաբան Վահրամ Թոքմաջյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Տեր-Պետրոսյանին սիրողները և ատողները հավասարապես հավատացած են իրենց ճշմարտացիության մեջ: Դրանք համոզմունքներ են, որոնք «սպառնում» են հասնել դավանաբանական մակարդակի, ինչպես որ էր կալվինիստների, լյութերականների պայքարը միջնադարյան Եվրոպայում, հուգենոտների և հակահուգենոտների պայքարը Ֆրանսիայում: Վերանալով մարդկային դրական ու բացասական զգացումներից՝ մեկ փաստ չեմ կարող չարձանագրել: ՀՀ նորանկախ պատմության առաջին և վերջին 30 տարիների քաղաքական մտքի նշաձողը սահմանել է Տեր-Պետրոսյանը: Ուրիշ ոչ ոք, այդ մտքի նշաձողին դույզն-ինչ չի մոտեցել: Պետության համար առանցքային և շրջադարձային փուլերում բոլորը վերադառնում են թիվ մեկ հեղինակի սահմանած նշաձողին կամ սպասում նրա խոսքին: Եվ այստեղ նորից առաջ է գալիս այն հակադրությունը՝ սիրողների և ատողների հավերժ պայքարը, մեկնաբանությունը յուրովի՝ ըստ պատեհության և հաճոյության: |