«Նա տիրապետում է ինֆորմացիայի. դա նրա միակ խաղաքարտն է». Արմեն Բաղդասարյան
![]() 334 Հինգշաբթի, 06 փետրվարի, 2020 թ., 00:30 ԱԱԾ նախկին ղեկավար Արթուր Վանեցյանը հայտարարել է քաղաքական դաշտ մտնելու մասին: Այս կապակցությամբ քաղաքագետ Արմեն Բաղդասարյանը Factor TV-ի եթերում ասել է, որ ռուսական տնտեսական շրջանակները միշտ էլ ցանկացել են ազդեցություն ունենալ և միշտ էլ ունեցել են ու կցանկանան առարկայացնել դա. «Ինչ մնում է նրան, որ հատուկ ծառայությունների ղեկավարները մտնում են քաղաքականություն, դա վտանգ է պարունակում, որովհետև մարդը տիրապետում է պետական գաղտնիքի և անթույլատրելի է, որ դա օգտագործի»,- ասել է նա: Հարցին, թե Վանեցյանը հատե՞լ է կարմիր գծերը, քաղաքագետը պատասխանել է. «Չի հատել, բայց մեծ հավանականություն կա, որ կհատի, որովհետև նա քաղաքական դաշտում խաղարկելու որևէ խաղաքարտ չունի։ Նա տիրապետում է ինֆորմացիայի: Դա նրա միակ խաղաքարտն է, հասարակությունը նրան չի ճանաչում որպե քաղաքական գործիչ։ Նա ուրիշ ասելիք չունի»: Դիտարկմանը, թե հնարավո՞ր է, որ Վանեցյանը Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գաղտնիքները հրապարակի, քաղաքագետը պատասխանել է. «Հույս ունեմ՝ չի անի, բայց կարող է անել այդպես, նա տիրապետում է պետական գաղտնիքներ պարունակող բազմաթիվ տեղեկությունների: Հնարավոր է՝ շատ վտանգավոր լինի»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |