Անհրաժեշտ կլինի #COVID_19-ի ախտորոշման 150 մլն թեստ․ ԱՀԿ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն արդեն երկրների միջև բաշխել է 1,5 միլիոն լաբորատոր թեստ՝ COVID-19-ի կորոնավիրուսի ախտորոշման համար, բայց ապագայում 100 անգամ ավելի շատ անհրաժեշտ կլինի: Այս մասին նշել է ԱՀԿ՝ արտակարգ դրությունների հարցերով ծրագրի տնօրեն Մայքլ Ռայանը:
Ըստ Ռայանի՝ թեստերի տրամադրումը շատ դժվարացել է, քանի որ շատ երկրներ արգելափակել են օդային և ցամաքային սահմանները:
«Սակայն իրավիճակը անհույս չէ: Չինաստանում արտադրողների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել զգալիորեն համալրել Դուբայում գտնվող պահեստները, և այդ աշխատանքը կշարունակվի»,- հավելել է Ռայանը: